Експерти шукали шляхи подолання проблеми булінгу в Україні

Експерти шукали шляхи подолання проблеми булінгу в Україні

Відповідь на складне питання подолання проблеми булінгу в Україні шукали експерти круглого столу на тему: “Протидія булінгу: перші вироки та подальше формування практики”, який нещодавно відбувся за ініціативи громадської організації “Соціальна справедливість” спільно з “Національною асоціацією адвокатів України”.

У заході взяли участь представники міністерства юстиції України, столичної влади, адвокати, судді, вчителі, представники профільних громадських організацій, батьки дітей, що постраждали від булінгу.

Зокрема на круглому столі виступили лідер “Соціальної справедливості” Алла Шлапак, заступник голови КМДА Валентин Мондріївський, представники молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України “UNBA NextGen” Віталій Власюк та Олена Мироненко-Шульган, представник головного територіального управління юстиції у Києві Станіслав Куценко, підполковник поліції, кандидат юридичних наук, старший інспектор з особливих доручень управління ювенальної превенції Національної поліції України Юрій Кіцул, заступник керівника Служби у справах дітей та сім’ї виконавчого органу Київської міської ради Олексій Наумук, представник Української фундації правової допомоги Афолабі Шейлат, представник Європейської правозахисної групи Кирило Пасенюк, завідувач науково-методичним центром практичної психології та соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка Ольга Хмелєва-Токарєва, методист відділу управління закладів освіти Комунального НЗ Київської обласної ради “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів” Інна Юрченко, голова ГО “Здорове дитинство без меж” Тетяна Репенде, представник Всеукраїнського громадського центру “Волонтер” Вікторія Янковець, представник Київського молодіжного центру Артур Малиновський.

Учасники круглого столу визнали, що проблема булінгу є явищем світового масштабу, яка поширюється, як вірус, якого Україні не вдалося уникнути. Експерти наголосили, що, попри все, основна відповідальність за прояви булінгу в Україні лежить на дорослих. Йдеться про батьків, вчителів, органи державної влади, правоохоронні органи, тощо. Цьому є і об’єктивні причини як то недофінансування, надто велике навантаження на вчителів, дефіцит кадрів – психологів та соціальних працівників у школах.

За словами лідера “Соціальної справедливості” Алли Шлапак, сьогодні в Україні дуже гостро стоїть питання бюджетного фінансування освітян, соціальних працівників, а також поліції – фахівців, нормальні умови праці яких стають запорукою нормального і здорового зростання підлітків. Уже понад десять років в Україні відчувається кадровий дефіцит перелічених спеціальностей в основному, через малі зарплати та не завжди відповідні умови праці.

“Важливою у вирішенні цієї проблеми є взаємодія з громадянами і громадянським суспільством, з тими організаціями, які взяли сьогодні на себе відповідальність за боротьбу з ганебним явищем – булінгом. Просвітницькі проекти – надзвичайно важливий елемент на шляху подолання проблеми”, – наголосила Алла Шлапак. “Ми, дорослі, є прикладом для дітей. Адже саме наш досвід, саме наша форма поведінки, саме наша реакція на різні події є тим, на що в першу чергу звертають увагу діти. І чи буде збільшуватиметься рівень булінгу в Україні, чи зведеться нанівець, залежить від нас з вами. Це наша відповідальність”, – наголосила лідер “Соціальної справедливості”.

Нагадаємо, закон щодо протидії булінгу, який був прийнятий минулого року вже почав діяти і приносити певні результати. Однак експерти погоджуються – одного закону не достатньо. Проблема булінгу повинна вирішуватись комплексно. Наприклад Валентин Мондріївський наполягає на вивченні європейського досвіду боротьби з булінгом. “Зараз ми вивчаємо досвід європейських розвинених країн, які пройшли певний етап і вони далі від нас у плані боротьби з таким явищем, і вже зробили якісь практичні кроки. Наприклад у Британії усе суспільство – освітянське, громадянське, активісти, батьки – всі об’єдналися навколо цієї проблематики і зрозуміли, що в боротьбі з булінгом у кожного є своя функція, свої рамки. Ми повинні діяти таким же чином – спільно усім суспільством”, – наголосив заступник голови КМДА. Він також підтвердив, що столична влада: і міська адміністрація, і заклади освіти, профільні департаменти, районні управління освіти, батьки, активісти готові до обговорення проблем булінгу, пошуків варіантів її вирішення.

Загалом учасники круглого столу зійшлися на думці, що сьогодні в Україні потрібно проводити активну інформаційно-просвітницьку кампанію щодо небезпеки булінгу та протидії цьому явищу. Важливо подолати суспільну байдужість щодо цієї проблеми. Усі напрацювання експертів круглого столу будуть направлені до відповідальних установ для подальшого опрацювання, аби випадки булінгу в нашій державі були зведені нанівець.