Як подолати трудову міграцію та припинити виїзд української молоді за кордон

Як подолати трудову міграцію та припинити виїзд української молоді за кордон

14 травня у Сумах за ініціативи політичної партії «Соціальна справедливість» відбулася панельна дискусія на тему: «Трудова міграція – виїзд молоді за кордон», на якій експерти, науковці, політики та громадські активісти обговорили причини трудової міграції з України, а також намагались знайти шляхи вирішення цієї актуальної для нашої держави проблеми.

За статистикою МЗС України, щомісяця на заробітки виїжджають близько 100 тисяч українців. Більшість з них місцем роботи обирає Польщу і Канаду, де сьогодні, за різними оцінками, працює 1,2–1,4 мільйони українців. І це лише офіційні дані, які лише частково показують реальну картину.

Учасники панельної дискусії визнали, що Україна багато років поспіль втрачає свій трудовий потенціал через постійне погіршення рівня соціально-економічного розвитку та умов праці.

«Cьогодні маємо жахливу демографічну статистику. Щороку з України виїжджають більше мільйона громадян. Біда в тому, що роблять вони це не з власної волі. Громадяни нашої країни їдуть за кордон не на високі посади, не за великими заробітками. Їдуть в обслуговуючий сектор не тому, що вони згодні на цю роботу, вони їдуть туди тому, що їм потрібно годувати дітей тут і допомагати батькам пенсіонерам в Україні», – наголосила лідер партії «Соціальна справедливість» Алла Шлапак.

На думку фахівців-учасників заходу надзвичайно важливо, аби сьогодні молодь активно йшла в політику і була присутня в усіх органах влади, починаючи від сільських рад і закінчуючи Парламентом. Це по-перше відкриває вікно можливостей для молодого покоління, а по-друге дає нашій країні і нам шанс на позитивні зміни.

Учасники панельної дискусії погодились, що розв’язати проблему  трудової міграції можна лише завдяки комплексним та системним змінам. Зокрема, було підкреслено важливість застосування економічних важелів задля зниження темпів трудової міграції: забезпечення економічних та соціальних гарантій, створення нових робочих місць. Також, за словами учасників панельної дискусії, у держави повинна бути мотивація щодо повернення трудових мігрантів в Україну та реальна підтримка зв’язку з українцями за кордоном, а також стратегія забезпечення захисту прав українців, які працюють за кордоном. Окрім цього, важливим аспектом у подоланні трудової міграціє є освітня реформа та грамотна державна політика, в тому числі інформаційна, у прикордонних областях

За підсумками заходу будуть розроблені зміни до законодавства та практичні механізми, які сприятимуть вирішенню проблеми трудової міграції та виїзду української молоді за кордон.